Nanotechnologia na kierunku Fizyka jest propozycją nowej specjalności wychodzącej naprzeciw zainteresowaniom młodych ludzi chcących zdobyć atrakcyjny zawód na rynku europejskim. Celem tworzonej specjalności jest wykształcenie młodych ludzi w dziedzinie fizyki posiadających profesjonalną wiedzę z zakresu fizyki ciała stałego, nowoczesnych materiałów w skali nanometrycznej posiadających zastosowania przemysłowe oraz ich własności strukturalnych, elektronicznych, optycznych i magnetycznych.

Absolwent specjalności nanotechnologia posiada umiejętności z zakresu:

  • analizy problemów badawczych i konstrukcyjnych dotyczących urządzeń nowoczesnej mikroelektroniki;
  • nowoczesnych metod badawczych fizyki ciała stałego umożliwiających testowanie nowoczesnych materiałów elektronicznych;
  • teoretycznego modelowania struktur materiałów kompozytowych i analizy ich własności fizycznych;
  • umiejętność pracy w zespole specjalistów pracujących w laboratoriach badawczych zakładów przemysłowych oferujących wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku fizyka trwają 3 lata (6 semestrów). Zajęcia w ramach specjalności rozpoczynają się od drugiego roku studiów. Dotyczą one głównie zagadnień związanych m.in. z fizycznymi podstawami nanotechnologii, technologią nanostruktur, nanoczujnikami i nanotechnologią obliczeniową. Oprócz wykładów i seminariów, studenci odbywają również zajęcia laboratoryjne, na których zapoznają się z metodami wytwarzania nanostruktur oraz badaniami strukturalnymi z wykorzystaniem mikroskopów tunelowych i sił atomowych. W trakcie ostatniego roku studiów studenci uczestniczą w seminarium dyplomowym i przygotowują pracę dyplomową. Studia kończą się egzaminem dyplomowym i nadaniem tytułu zawodowego licencjata fizyki.

W ramach studiów możliwe jest odbycie części zajęć w ośrodkach partnerskich we Francji (Le Mans, Angers, Reims) oraz w Republice Czeskiej (Ostrawa). Studenci na wyjazd otrzymują stypendium w ramach programu Erasmus+. Studenci mają możliwość odbycia praktyki zawodowej w ośrodkach naukowych oraz przemyśle za granicą.

Absolwent studiów będzie posiadał umiejętność posługiwania się wiedzą z zakresu podstawowych zagadnień fizyki i fizyki materiałowej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki 'małych układów’, umiejętność znajdowania informacji w literaturze i bazach danych. Absolwent dysponował będzie umiejętnością interpretacji i ilościowego opisu zjawisk fizycznych w materii skondensowanej. Absolwent specjalności nanotechnologia posiadał będzie ponadto wiedzę związaną z zasadami funkcjonowania aparatury badawczej stosowanej w badaniach nanostruktur i znał metody otrzymywania i badania takich struktur. Posiadał będzie także podstawową wiedzę i umiejętności związane z użytkowaniem oraz oprogramowaniem sprzętu komputerowego i wykonywaniem obliczeń właściwości małych układów. Ponadto, absolwent władał będzie językiem angielskim w stopniu umożliwiającym swobodne komunikowanie się oraz korzystanie z anglojęzycznej literatury specjalistycznej z zakresu fizyki i nanotechnologii.

Absolwenci przygotowani będą do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych zakładów przemysłu elektronicznego i innych zakładach wysokich technologii.

Absolwenci studiów pierwszego stopnia będą mogli kontynuować kształcenie w na kierunku fizyka UJD, na studiach drugiego stopnia (magisterskich).

Absolwenci nanotechnologii mogą znaleźć zatrudnienie w kraju i za granicą:

  • W specjalistycznych laboratoriach przemysłowych i badawczych
  • W powstających firmach wdrażających innowacyjne technologie
  • W Parkach Naukowo-Technologicznych
  • Centrach zaawansowanej technologii