Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Deklaracja została poddana przeglądowi i aktualizacji: 2024-12-16

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie
w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.if.wnspt.ujd.edu.pl – strony głównej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

  • Data publikacji strony internetowej 2024-01-27
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-12-27

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • niektóre elementy graficzne zawierają treść, która mogła zostać nieprecyzyjnie opisana w tekście alternatywnym,
  • niektóre materiały filmowe mogą nie posiadać audiodeskrypcji,
  • niektóre materiały filmowe nie posiadają napisów z powodu wyłączenia, z racji ich publikacji przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub ich pochodzenia z wydarzeń transmitowanych w czasie rzeczywistym,
  • mogą znaleźć się linki bez opisu celu łącza,
  • mogą znaleźć się pliki z nieoznaczonymi tagami i metadanymi lub z nieodpowiednią deklaracją językową.

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.

Dodatkowe informacje oraz spis skrótów klawiaturowych

Podmiotowa strona została zaprojektowana tak, aby jak największa liczba użytkowników mogła z niej swobodnie korzystać używając różnych systemów operacyjnych i różnych przeglądarek. Dla osób słabowidzących przeznaczona jest wersja o zwiększonym kontraście. Możliwa jest też zmiana wielkości czcionki tekstu w opublikowanych artykułach.

Oprócz myszki po witrynie można się poruszać za pomocą klawiatury. Klawisz „TAB” przesunie fokus do każdej z opcji nawigacji lub linków na ekranie. Kombinacja klawiszy Shift+TAB cofnie fokus na poprzedni element nawigacji. Naciskając Enter nastąpi przejście do zaznaczonego odnośnika. Używając strzałek „w dół” i „w górę” można przewijać stronę.

Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada:

  • Uniwersyteckie Centrum Wsparcia
    Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
    ul. Waszyngtona 4/8
    42-200 Częstochowa
  • E-mail: wsparcie@ujd.edu.pl
  • Telefon: 34 3784304

Każdy ma prawo:

  • Zgłosić uwagi dotyczące dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej, cyfrowej.
  • Zgłosić żądanie zapewnienia dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej, cyfrowej.

Żądanie musi zawierać:

  • Dane kontaktowe osoby zgłaszającej.
  • Wskazanie dostępności, którego żądanie dotyczy (architektoniczna, informacyjno-komunikacyjna, cyfrowa).
  • Wskazanie sposobu zapewnienia dostępności.

Wniosek o zapewnienie dostępności w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie znajduje się na stronie głównej UJD w zakładce Uniwersytet – Dostępność Uczelni.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

  • Uniwersyteckie Centrum Wsparcia
    Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
    ul. Waszyngtona 4/8
    42-200 Częstochowa
  • E-mail: wsparcie@ujd.edu.pl
  • Telefon: 34 3784304

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna budynków dydaktycznych:
1. Częstochowa, Waszyngtona 4/8 Rektorat, Główna Siedziba Uczelni
2. Częstochowa,  Zbierskiego 6  Akademickie Centrum Sportowe
3. Częstochowa,  Zbierskiego 2/4
4. Częstochowa,  Armii Krajowej 13/15
5. Częstochowa,  Armii Krajowej 36A
6. Częstochowa,  Dąbrowskiego 14
7. Częstochowa, Dąbrowskiego 76/78 Dom Studenta „Skrzat”

Częstochowa, Armii Krajowej 13/15

Przy wejściu głównym do budynku od strony Alei Armii Krajowej, po prawej stronie znajduje się podjazd dla osób z niepełnosprawnościami; wejście do budynku od strony wejścia segmentu B1 (Planetarium) znajduje się podjazd dla osób z niepełnosprawnościami; z uwagi na małą różnicę poziomu terenu w stosunku do wjazdu do budynku wykonane podjazdy mają niskie nachylenie do 5%. Drzwi są aluminiowe z poręczami do otwierania. Istnieje możliwość poruszania się na wózku.

Budynek w części głównej segmentu A dostępny jedynie na poziomie parteru, przy przejściu do korytarza sąsiedniego segmentu B występują schody zaopatrzone w poręcze; od strony wejścia segmentu B1 (Planetarium), po przebyciu korytarza w kierunku segmentu B znajduje się winda przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Z segmentu B1 na poziomie II piętra do segmentu B i A poprzez łącznik można się dostać poprzez zamontowany podnośnik dla osób z niepełnosprawnościami.

Część pomieszczeń znajduje się na poziomie przyziemia od strony ulicy Zbierskiego, wejście bez barier.

Brak możliwości dotarcia do Sali gimnastycznej zlokalizowanej na parterze w lewej części segmentu B – na wysokości pół pietra znajdują się schody z poręczami.

Brak możliwości dotarcia do Sali Planetarium i tarasu widokowego do obserwacji astronomicznych.

Wsparcie Asystenta Osoby z Niepełnosprawnościami (AON), doradców ds. edukacyjnych oraz pozostałych form  jest możliwe, po uprzednio złożonym wniosku w BON, ul. Waszyngtona 4/8, pok. 29  tel. 34 378 43 04, 451 160 704, e-mail: bon@ujd.edu.pl

W auli w budynku zainstalowano pętlę indukcyjną dla wzmocnienia głosu.

W bloku B1, na parterze, znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażona w kozetkę. Przenośna pętla indukcyjna znajduje się w pok. 8.

Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób z niepełnosprawnościami i sposób korzystania
z nich

Przy budynku od strony wejścia do segmentu B1 (Planetarium) jest wyznaczone miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, wjazd z Alei Armii Krajowej.

Z uwagi na ograniczenia terenu będącego własnością Uczelni można było zapewnić tylko jedno miejsce, ale biorąc pod uwagę bezpośrednią bliskość kolejnych budynków Uniwersytetu, można korzystać z miejsc parkingowych wyznaczonych przy tych budynkach – przy budynku przy Zbierskiego 6 i Zbierskiego 2/4.

Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem

Każdy Wydział, Biblioteka oraz BON jest wyposażony w tablet z dostępem do tłumacza języka migowego. W budynku przy ul. Armii Krajowej 13/15, tablet znajduje się w Dziekanacie Collegium Medicum, pokój 004, telefon: 34 888 02 68 oraz w pokoju 15 na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, telefon: 34 373 10 98.

Ponadto istnieje możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego poprzez główną stronę internetową Uniwersytetu na urządzeniach z dostępem do internetu, kamery i mikrofonu.

Ewakuacja

W budynku, alarm pożarowy jest rozgłaszany sterowaną ręcznie syreną dźwiękową, zastosowane jest oświetlenie awaryjne na drogach ewakuacyjnych; drogi ewakuacyjne są wolne od przeszkód, które pozwalają osobie z ograniczeniami mobilności i percepcji na bezpieczną ewakuację. Ewakuację prowadzi Administrator obiektu wraz z wyznaczonymi przez siebie osobami pomocniczymi (ubrane w kamizelki o mocno żółtej barwie). W czasie pożaru nie wolno korzystać z wind osobowych. Każdego roku przeprowadzona jest ewakuacja próbna.

Budynki wyposażone są w krzesła ewakuacyjne. W budynku przy Al. Armii Krajowej 13/15 znajdują się 4 krzesła: parter blok A, parter blok B!, piętro IV przy Planetarium, piętro III blok A.